Kiek toleruosime saikingą žudymą keliuose?

 

Rytas_degtine

 

 

Kuo skiriasi žmogžudys su kirviu, pistoletu, nuo girto žmogžudžio už vairo? Ogi niekuo. Nebent tuo, kad mes pastaruosius nepakankamai smerkiame.

Klausimą „kaip sustabdyti girtą vairuotoją?“, arba „kaip sulaikyti girtuoklį nuo vairavimo?“, reikia užduoti kitaip: „kaip sulaikyti vairuotoją nuo gėrimo?“

Mes palaikome policijos karą su narkotikų prekyba, tabako rūkaliai vis mažiau toleruojami, tačiau kova su alkoholizmu – nulinė. Kodėl nulinė? Nes nulinis yra mūsų supratimas apie alkoholizmą. Paklauskite bet kurio rimtesnio toksikologo, ir jis paaiškins, kada prasideda alkoholizmas ir kokį poveikį smegenims ir žmogaus elgesiui jis daro dar ankstyvose stadijose. Dar tada, kai žmogui atrodo, kad jis „viską kontroliuoja“, „geria tiek, kiek nori“, „bet kada gali sustoti“. Dar tuomet, kai jis normaliai atrodo eidamas į darbą  – kaip taisyklė, jau būna beveik per vėlu.

Bokalas alaus – nieko tokio. Vynas padeda širdžiai. Alus – gerti sveika, tipo liaudies išmintis. Jau atsibodo priminti, kad nė vienas alkoholikas (ta prasme, kuria daugelis supranta alkoholiką – murziną smirdantį bomžą prie konteinerio) nenorėjo tokiu tapti. Visi pradėjo saikingai, ir visi buvo tikri, kad kontroliuoja padėtį, kad galės bet kada panorėję sustoti, bet nė  vienas nesustojo.

Kviečiu užeiti į bet kurią maisto prekių parduotuvę 8 ryto. Ką pamatysime? Ogi 3 iš 4 pirkėjų eilėje stovės su „Šilelio“ buteliuku, dviem bambaliais „Tauro stiprusis“ ar deginės „merzavčiku“.

Nesiūlau dar labiau riboti alkoholio reklamos ar prekybos, mažinti legalų promilių skaičių ar didinti bausmes už vairavimą išgėrus. Reikia ne vienos priemonės, o viso komplekso. Būtina skiepyti visuomenės netoleranciją alkoholizmui nuo mažų dienų. Prisigerti nėra „cool“. Rytą pagirios yra išvis šūdas. O prisidirbti prisigėrus – „pilna žopa“.

 

Taigi, kol pateisinsime „kultūringą“ ar „saikingą“ gėrimą, tol keliuose žus jaunos gražios policininkės.

Parašykite komentarą