Dešimt “štukų” Seimo nariui

Šiandien partijos aktyviai medžioja bent kiek žymesnius veidus, kad jais galėtų papuošti savo sąrašus ateinančiuose Seimo rinkimuose . 

Žinome, sąrašuose matysime tiek politinių mohikanų, tiek tradicinių politinių lūzerių, tačiau prie VRK durų būriuosis ir ilga eilė naujokų. Ir vėl tūlas pilietis skųsis: “nėra už ką balsuoti”, “vėl išrinks tuos pačius”, arba “išrinkom nežinia ką, bet gal šitie bus geresni”. Nė velnio, nebus. Jei niekas nesikeis, visuomet bus tas pats. Fizikai tai žino, tik kodėl rinkėjai nuolat lipa ant to paties grėblio – neaišku. 

Taigi, ką daryti, kad galų gale būtų kitaip? Aš turiu jums receptą. Geriausia, ką gali šį pavasarį padaryti šis Seimas – tai pakelti būsimiems Seimo nariams algas. Ir pakelt normaliai – iki dešimt “štukų” eurų.  

Virtuvėse ir sodžiuose girdisi kalbos, neva, ten, Seime jie tokius pinigus gauna ir nieko gero nepadaro. O tu ką ten nuėjęs už “tokius pinigus” padarytum? Nepadarytum nė už tokius, nei už kitokius, nes visą gyvenimą gyveni pasroviui, geri, ir burbi ant valdžios, kad tau ji nieko neduoda. O štai tie, kurie rimtai dirba, mokosi, ir vėl dirba, paprastai neturi laiko valdžios keikti, nes jie “tokius pinigus” per savaitę uždirba, ir jiems nereikia nei “kanceliarinių”, nei “reprezentacinių”, jiems savų pakanka. Tačiau patys į Seimą jie nieku gyvu neis. Kam jiems griauti tai, ką visą gyvenimą kūrė?

Rimto verslo savininkas į politiką eina nebent iš jau visiško altruizmo, nes būnant tautos tarnu labai jau sunku viešų ir privačių interesų nepainioti. O matėme ir blogesnių atvejų – kai į politiką ateina savo verslo interesų proteguoti. Bet čia ne apie tai. 

Tačiau jūs pamėginkite prikalbinti gerą ekonomistą, finansininką, teisininką, medicinos vadybininką ar švietimo ekspertą – ne vienas yra atvirai pasakęs, kad į tą mėsmalę kartu su gražuliais, kepeniais ir jakeliūnais jų nieks varu nenuvarys. Ir dar už gerokai mažesnį atlyginimą. O juk jie žmonės praktiški ir skaičiuoti moka: turi būsto paskolas, leidžia vaikus į mokslus, nori padoriai atostogauti ir dar pensijai sutaupyti. Kam jiems viso to atsisakyti?

Taigi, mano siūlymas visai rimtas. Viso biudžeto kontekste toks algos pakėlimas Seimo nariams – tik lašas jūroje. Tačiau, tokiu būdu mes galime Seimo nario vietą prestižine ir konkurencinga, kad į ją pretenguotų tarsi į geros bendrovės valdybą – rimtai norintys, ir, svarbiausia, galintys dirbti. Turėdamos tokią motyvaciją, partijos turės labai svarių argumentų į savo gretas kviesti į Seimą kandidatuoti žmones, kuriems bus verta rizikuoti keisti savo karjerą į tarnystę tautai. 

O ir rinkėjas pagalvos, ar verta visokiems gražuliams ir kepeniams po dešimt štukų mokėti. 

Iliustracija (c) Ernest Zarzuela. http://www.themanitoban.com/2017/11/money-makes-american-politics-go-round-ruining-democracy/32702/

Leave a comment

Parašykite komentarą